Mitatek Elektronik

 Meets dreams with technology!

nof-carousel-nav-right-dk

ERC555 - Ethernet Seri çevirici

ERC555 Ethernet Seri Çevirici
 • Genel

  Otomasyon, telemetri uygulamalarında (IoT), RS232 ya da RS485 portu bulunan cihazların uzaktan okunması gerekmektedir.Seri portun mesafe kısıtlaması dolayısı ile, otomasyon uygulamalarında zorluklar, problemler ortaya çıkmaktadır. Bu mesafe kısıtlamasını ortadan kaldırmak için, ethernet ağı üzerinden cihazların okuması bir alternatif olarak  istenebilir.
   
  Bu şekilde bir uygulama yapılmak istendiğinde, seri portlu cihazın ethernet üzerinden haberleşmesi gerekecektir. Bunu yapabilmek için bir seri çeviriciye, seriden etherenet dönüşüme ihtiyaç vardır.

  Bu kapsamda, ERC555 Ethernet seri çevirici, bir seri cihaz sunucusu(device server), serial converter olarak adlandırılır. Herhangi bir portu (ister RS485 ister RS232) bilgisayar ağına (network) bağlayıp, ağ üzerinden izlemeye ve kontrol etmeye imkan verir.Bu sayede cihazın yanında bir PC bulundurmak gereği ortadan kalkar. ERC555'i kullanarak iletişim mesafesi sorununu da çözmek mümkünür. RS232 ya da RS485 iletişim sınırlı olurken, günümüz ethernet yapısı ile internet üzerinden de takip ve izleme yapmak mümkün olmaktadır. Endüstride mevcut olan enerji analizörü, kesintisiz güç kaynağı, sayaç, kompresör,vs gibi cihazlar mesafe sınırsız olarak okunur hale gelir.

  Ağ bağlantısı , TCP/IP protokolü ile gerçeklenir, hem client hem de server olarak ayarlanabilir. Ayrıca, bir IP adresi yerine, isim de verilerek cihaza erişilebilir (NetBIOS özelliği).

  Ethernet bağlantısı olmadığında, uygulamanın doğası gereği, veriler kaybolacaktır. Bu durum, kritik sonuçlar doğuracak ise, cihazımızın buffer bellek özelliği kullanılabilir. ERC555’in RS232, RS485  portuna gelen veriler, bir bağlantı yok ise, hafızada depolanır ve bu hafıza elektrik kesildiğinde silinmez. Herhangi bir TCP bağlantısı tekrar kurulunca veriler ilgili uygulamaya iletilir.

 • Özellikler
 • Uygulama
 • Dökümanlar

Copyright 2002-2019 Mitatek Elektronik Tasarım Müh. San. ve Tic. Ltd. Şti.  Tüm hakları saklıdır. Alıntı,kopyalama yapılamaz. v5.1m